Klíčové téma

Taky pokaždé u dveří hledáte ten správný klíč?

Zkoušíte jeden po druhém, než konečně narazíte na ten správný? Můžete si sice koupit nějaký ten plastový rozlišovač, ale vyrobit si takový, jaký nikdo nemá, to je výzva pro kreativní nadšence.

Fimo nebo jiné polymery totiž na kovu výborně drží a použít můžete jakýkoli zbytek z předchozího projektu. Nejlépe zpracujete zbytky “canů” neboli ruliček s různými motivy na řezu, ze kterých nakrájíte tenké plátky. Ty potom sesadíte vzorem nebo náhodně přiložíte na klíč z obou stran. Přebytečné části odříznete – po obvodu nezapomeňte nechat přesah, aby se dala hmota ohnout kolem krajů a nechyběla. Lépe se pracuje s novou štangličkou, která je dobře propracovaná. Starší bude potřeba trochu zahřát asi i zmenšit, aby byly opět pružnější.

Trik je v tom vzor při “přilepování” na klíč příliš nerozmačkat, ale jen jemně přitlačit a srovnat přechody. Osvědčila se mi při tom potravinová folie, která zamezí tomu, aby se vám hmota rozlezla do všech stran. Taky pomáhá, pokud se vám vzor ve štangličce láme.

Kulatá část klíče se dá samozřejmě obalit celá (dírka se pak dobře vykrajuje brčkem), ale po “ozdobení” mnoha klíčů jsem dospěla ke zkušenosti, že je lépe nechat konec, který budeme čast navlékat na kroužek, volný. Fimo sice drží dobře a i po letech zůstává pevné, při velkém namáhání se ale může odlupovat nebo odlamovat, a bylo by škoda zničit si tím povedený vzor nebo pracně vypilovaný tvar.

Hlavní je se nebát, pokud se vám práce nepovede, jde fimo třeba nožem celkem snadno dolů. Tak hurá na to! Je to hotové za pár minut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *