Co se zbytky FIMA

Pokud pravidelně tvoříte z FIMA nebo jiných polymerových hmot, po každém projektu vám jako mně určitě zbyde spousta “odpadního” materiálu. Protože je FIMO poměrně drahé, je dobrý nápad zbytky schovávat. Ukážu vám, co se zbytky dělám a jak je uchovávám. Nezabere to moc času a poskytne vám to nový úžasný materiál.

Všechny odřezky, odkrojky i nepovedené pokusy jako první roztřídím podle barev. FIMO má tu skvělou vlastnost, že se většinou i po zmenšování a slepování dají bloky barev od sebe oddělit. Při třídění nemusíte být úplní puntičkáři, zkrátka poslepujte všechny víceméně modré, červené, žluté atd. Malé zbytečky jiných barev nebo třeba bílé vůbec neřešte. Spíš si dejte pozor, ať vám tam nezůstane moc černých kousků a raději je odkrájejte nebo vyrýpejte.

Roztříděné “slepence” potom propracujte a s pomocí strojku na těstoviny projeďte, dokud se úplně nepromísí a nevznikne jeden odstín.

Tyto nové barevné varianty pak vždycky stlačím zhruba do tvaru kostiček a ukládám do průhledného organizéru. Vzniká mi tak neuvěřitelně praktická paleta mnoha odstínů, ze kterých můžu brát při menších projektech.

Organizéry různých velikostí a typů seženete za pár korun třeba v Hornbachu nebo jiném hobby marketu. Jejich vnitřní uspořdání si můžete upravit podle sebe, jsou přehledné a skladné. Pro lepší utěsnění, aby vám hmota po delší době nevysychala, můžete mezi pod víko přiat ještě potravinovou fólii.

Všechny ostatní zbytky, které jsou hodně promíchané a nešly víc oddělit, splácám do jedné velké koule a zase propracuju na strojku. Nevěřili byste, kolik odstínů šedi tak vyrobíte ;-).

Inspiraci na to, co s takovým množstvím šedého “odpadu” dělám, najdete zase v tomhle starším článku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *